Mundur dla zucha jako przewodni składnik należności do takiego ruchu społecznego jak harcerstwo.


Mundur jest wizytówką nie tylko dla harcerzy jako społeczeństwa, w pewien sposób bywają przez to rozpoznawani na ulicy lub akademiach, ale przede wszystkim rzeczą niezmiernie osobistą dla każdego z nich z osobna. Mundur to tak głównie „zbiór kolorowych wspomnień” i obraz tego jakim harcerzem lub jaką harcerką (zuchem) byliśmy.

Po wypowiedzeniu najważniejszej obietnicy zuchy przypinają na mundurku Znaczek Zuchowy, który przypomina, aby posiadać pogodę ducha oraz zachęca do pomocy drugim i stawaniu się lepszym. Naszyte sprawności to historia działania nad sobą, wszystkie inne plakietki to tak naprawdę galeria tego, co przeszliśmy. Posiadanie munduru naucza również umiejętności odnoszenia się do niego z podziwem, samodzielności podczas przyszywania odznak lub nawet tworzy dobrą okazją do pierwszej samodzielnej przygody z prasowaniem. Gdy nasze potomek zaczyna chodzić do szkoły i chcemy go uczyć samodzielności i dać pewne wartości to wspaniałym wyjściem jest zapisanie go do harcerstwa. Państwa latorośl od paru miesięcy chodzi na zbiórki gromady zuchowej. Bawi się i uczy. Przed nim etap – a mianowicie czas przygotowujący do złożenia obietnicy zuchowej. Jednak aby złożyć tą obietnicę i być prawdziwym zuchem, trzeba posiadać mundur dla zucha.
Mundur można zakupić w sklepach harcerskich ale o wiele szybciej i sprawniej możemy go kupić przez internet. Dzięki niemu można od razu zakupić kompletne umundurowanie i jego elementy takie jak koszule mundurowe czy paski harcerskie.

harcerze

Autor: Leslie Science & Nature Center
Źródło: http://www.flickr.com

Mundur zucha składa się z:1.Koszuli mundurowej,2.Paska harcerskiego,3.Spódnicy lub spodenek mundurowych i getrów lub spodni do munduru.(czytaj: mundur)

Zuchy głównie do munduru ubierają normalne spodnie. Muszą to być jednak spodnie stonowane, zapięte na guzik. Dobrze jeśli są to ciemnoniebieskie dżinsy. Następne dopuszczone to sztruksy lub bojówki w kolorach czarnym lub chłopcy zielonym, brązowym, dziewczęta ciemnoszarym. Jeśli jest to możliwe w szlufkach spodni winien mieścić się pasek harcerski (odnośnik do www).

Mundur to nieodłączny element harcerskiej metodyki, dzięki której wychowano już mnóstwo pokoleń. Dzięki ubieranemu mundurowi nie ma pociech gorszych i lepszych, gorzej czy lepiej ubranych. Mundur to też wykładnik przynależności do tak dobrego ruchu jakim jest harcerstwo. Należy się do niego odnosić z szacunkiem. Mundur to część nas, gdyż to właśnie na nim przedstawiamy nasze barwy szczepowe, określenie drużyny i plakietki sprawności, które mówią w czym osiągnęliśmy poziom mistrzowski.

Comments are closed.