Czapka dla bobasa – czym okryć głowę malutkiego dziecka?

Czapka, kapelusik lub chusta – to nakrycia głowy, jakie zwykle wybieramy dla niemowlaczka. Ale czy z pewnością wiemy, kiedy jakie okrycie główki zakładać? I na co zwracać uwagę w czasie zakupów, by znakomicie je dopasować? Przeczytaj, kiedy czapeczka jest konieczna, a kiedy możemy jej maluszkowi nie wkładać.
Gdy skonfrontujesz wymiary główki dzidziusia z rozmiarem całego jego ciała, niechybnie zauważysz, że jest ona nieproporcjonalnie duża.

gry planszowe

Autor: Bonsoni.com
Źródło: http://www.flickr.com

A jest tak dlatego, że to właśnie głową maleństwo toruje sobie drogę na świat. Wielka główka ochrania delikatne kości ramion jak też obojczyków przed uszkodzeniami, do jakich mogłoby dojść, gdy dziecko przeciska się poprzez kanał rodny. Ale jest też i druga strona medalu.

Bardzo interesują nas Wasze oceny. Czy masz więcej pytań? (http://www.ipschool.pl/en/szkola-podstawowa) Jeżeli tak, to zachęcamy do kontaktowania się. Z radością ustosunkujemy się do najkrótszej wiadomości.

Po porodzie maluszek ma nie do końca wydajny system termoregulacji, stąd też przez głowę traci sporo ciepła. Żeby ustrzec latorośl przed wyziębieniem, należy ją więc odpowiednio ochraniać – najodpowiedniej czapką.

Jeszcze niedawno pokutował zwyczaj, aby niemowlakom do czasu skończenia trzech miesięcy życia zakładać czapeczkę w mieszkaniu. Dzisiaj wiemy, że nie ma takiej potrzeby, a czasami jest to wręcz szkodliwe, bowiem dziecko leżące w czapeczce w domu, szczególnie w nagrzanym wnętrzu, jest w stanie się przegrzać. Możemy jednak zrobić wyjątek i wkładać maleństwu czapkę po kąpieli, na blisko 30 minut – jednakże tylko wówczas, jeśli kąpiecie smyka w nagrzanej toalecie, a potem przenosicie do znacznie od niej chłodniejszego pokoju. Powinny to być jednakże czapki dla noworodka lekkie – najodpowiedniej uszyte z bawełny, która przepuszcza powietrze ().

Czapka musi znakomicie lgnąć do główki, jednak nie może być nazbyt ciasna, żeby nie ściskała głowy malucha i nie zostawiała na jego główce bolesnych śladów.

Zainteresował Cię omawiany wątek? Nie czekaj, tylko przeczytaj nowy wpis (http://demostenes.com.pl/jezyki/), który na pewno bardzo Cię zafascynuje. Zobacz!

Czapki zimowe dla dziewczynki mogą zostać wykonane także z bawełny, jednakże z o wiele grubszego materiału.