Czujnik fotoelektryczny: jego zasady funkcjonowania i zawodowe wykorzystanie

Dla wielu odbiorców sieci zagadnienia z płaszczyzny elektryki czy fizyki są niemalże wiedzą tajemną. Niewiele osób ma zrozumienie o zasadach funkcjonowania różnych urządzeń. Niektórzy jednak chcieliby samemu sprostać wyzwaniom z tych dziedzin. Co więc mogą uczynić? Mogą przykładowo napisać w wyszukiwarki You Tube lub Google wybrane frazy, takie jak: enkoder inkrementalny, czujniki fotoelektryczne czy czujnik odległości sick, tam znajdą wiele drogocennych informacji na wybrane tematy. Rzetelne ich objaśnienie może pomóc w zrozumieniu funkcjonowania konkretnych urządzeń czy nawet może być inspiracją do podjęcia samodzielnych działań w tym temacie.

czujniki - montowanie

Autor: Gareth Halfacree
Źródło: http://www.flickr.com
W niniejszym artykule skupimy się na objaśnieniu zasad funkcjonowania czujnika fotoelektrycznego, który jest stosunkowo tanim urządzeniem. Jest to urządzenie, które składa się z połączonych dwóch diodek, które są zespolone w plastikowej obudowie. Te diody są odseparowane od siebie plastikową przegrodą. Pierwsza dioda jest tak naprawdę diodą podczerwoną, która przesyła światło na takiej samej zasadzie, jak dioda w pilocie od telewizora. Dalszy element, który wygląda na diodę, jest w rzeczywistości fototranzystorem. Jest on uaktywniony, gdy świeci na niego jakieś światło. W tym przypadku będzie to podczerwone światło, przekazywane przez wspomnianą diodę. Dioda ta emanuje światłem, na skutek tej emanacji światło uderza w bazę tranzystora, która potem emituje prąd. Bardzo podobne rozwiązanie jest wykorzystane w transoptorach. Zobacz produkty na stronie:

Do czego może służyć czujnik fotoelektryczny? Jego zastosowanie jest dość szerokie. Nadzwyczaj praktycznym wydaje się przeznaczenie go jako czujnika zbliżeniowego. Zbliżone zastosowanie ma czujnik zbliżeniowy ultradźwiękowy.link do strony elektroniczna platforma przetargowa elektroniczna platforma przetargowaFunkcjonował on trochę inaczej, bo posiadał mały głośnik, który przesyłał sygnał. Sygnał ten odbijał się od tej przeszkody na którą natrafił i wracał. W ten sposób można było ustalić odległość od danej przeszkody. Zobacz stronę:

Oddziaływanie określonego czujnika jest mocno podobne, z tym że jego zasięg jest o wiele mniejszy. Jego odległość działania wynosi kilka centymetrów, gdy czujnik ultradźwiękowy działa na odległość do trzech metrów. Czujnik fotoelektryczny sprawdzi się wybitnie jako czujka antywłamaniowa. Na przykład przy otwarciu drzwi oddalona zostanie przeszkoda i czujnik wtedy zadziała.