Mundur dla zucha jako przewodni składnik należności do takiego ruchu społecznego jak harcerstwo.

Mundur jest wizytówką nie tylko dla harcerzy jako społeczeństwa, w pewien sposób bywają przez to rozpoznawani na ulicy lub akademiach, ale przede wszystkim rzeczą niezmiernie osobistą dla każdego z nich z osobna. Mundur to tak głównie „zbiór kolorowych wspomnień” i obraz tego jakim harcerzem lub jaką harcerką (zuchem) byliśmy.

Po wypowiedzeniu najważniejszej obietnicy zuchy przypinają na mundurku Znaczek Zuchowy, który przypomina, aby posiadać pogodę ducha oraz zachęca do pomocy drugim i stawaniu się lepszym. Naszyte sprawności to historia działania nad sobą, wszystkie inne plakietki to tak naprawdę galeria tego, co przeszliśmy. Posiadanie munduru naucza również umiejętności odnoszenia się do niego z podziwem, samodzielności podczas przyszywania odznak lub nawet tworzy dobrą okazją do pierwszej samodzielnej przygody z prasowaniem. Gdy nasze potomek zaczyna chodzić do szkoły i chcemy go uczyć samodzielności i dać pewne wartości to wspaniałym wyjściem jest zapisanie go do harcerstwa. Państwa latorośl od paru miesięcy chodzi na zbiórki gromady zuchowej. Bawi się i uczy. Przed nim etap – a mianowicie czas przygotowujący do złożenia obietnicy zuchowej. Jednak aby złożyć tą obietnicę i być prawdziwym zuchem, trzeba posiadać mundur dla zucha.
Mundur można zakupić w sklepach harcerskich ale o wiele szybciej i sprawniej możemy go kupić przez internet. Dzięki niemu można od razu zakupić kompletne umundurowanie i jego elementy takie jak koszule mundurowe czy paski harcerskie.

harcerze

Autor: Leslie Science & Nature Center
Źródło: http://www.flickr.com

Mundur zucha składa się z:1.Koszuli mundurowej,2.Paska harcerskiego,3.Spódnicy lub spodenek mundurowych i getrów lub spodni do munduru.(czytaj: mundur)

Zuchy głównie do munduru ubierają normalne spodnie. Muszą to być jednak spodnie stonowane, zapięte na guzik. Dobrze jeśli są to ciemnoniebieskie dżinsy. Następne dopuszczone to sztruksy lub bojówki w kolorach czarnym lub chłopcy zielonym, brązowym, dziewczęta ciemnoszarym. Jeśli jest to możliwe w szlufkach spodni winien mieścić się pasek harcerski (odnośnik do www).

Mundur to nieodłączny element harcerskiej metodyki, dzięki której wychowano już mnóstwo pokoleń.

Żeby zdobyć nowe informacje na prezentowane zagadnienie przenieś się tutaj (http://www.zabawekczas.pl/produkty/gry,2,1648), a z pewnością nie poczujesz się zawiedziony Upewnij się, że tak jest!

Dzięki ubieranemu mundurowi nie ma pociech gorszych i lepszych, gorzej czy lepiej ubranych. Mundur to też wykładnik przynależności do tak dobrego ruchu jakim jest harcerstwo. Należy się do niego odnosić z szacunkiem. Mundur to część nas, gdyż to właśnie na nim przedstawiamy nasze barwy szczepowe, określenie drużyny i plakietki sprawności, które mówią w czym osiągnęliśmy poziom mistrzowski.