Kompakt czy lustrzanka?

Dużo osób przekonanych jest, iż nie ma lepszego aparatu aniżeli lustrzanka. To fakt – eksperci z zasady używają lustrzanek, dlatego że te są bardziej odporne na trudy pracy, prędkie, niezawodne.

Laptop z układem Fusion APU

Autor: 4Press.pl
Źródło: 4Press.pl
Czasy się jednakże zmieniają, sklepy fotograficzne oferują ekwipunek fotograficzny coraz to lepszy a także tańszy – sprawdzony sklepy fotograficzne. Lustrzankę z obiektywem możesz w tej chwili kupić niejednokrotnie taniej, aniżeli aparat kompaktowy. Oczywiście nie aparat (bezlusterkowce nikon) profesjonalny, lecz przyzwoITy amatorski aparat z lustrem. To powoduje, iż po lustrzanki sięgają również laicy, którzy później … narzekają na obsługę przyrządu. Lustrzanki mają bowiem bezdyskusyjne zalety, ale także wady, albo raczej cechy, jakie nie każdemu muszą odpowiadać. Czasem lepiej sięgnąć po aparat kompaktowy. Albo kupić bezlusterkowca – coraz bardziej modny typ aparatu.
sprzęt - odzwierciedlenie

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli chcemy mieć uniwersalny sprzęt, jaki sprawdzi się w większości sytuacji a także będzie dobry w podróży, najrozsądniej kupić aparat kompaktowy z ogromnym obszarem ogniskowych – na przykład ultrazoom. Jeśli wyselekcjonujemy przy tym obiektywy szerokokątne, dobrze sprawdzi się on zarówno w trakcie fotografowania pomieszczeń, architektury czy widoków, jak także w sytuacji, gdy motyw znajduje się w oddaleniu – wyborne obiektywy szerokokątne. Niektóre dzisiejsze kompakty pozwalają nawet wypełnić kadr księżycem.

Kamery z wymienną optyką nie oferują aż tak uniwersalnych możliwości, zaś dostępne w sprzedaży zamienne obiektywy nie dysponują tak dużym zakresem ogniskowych. Użytkownicy lustrzanek i bezlusterkowców zazwyczaj nabywają zatem parę różnych obiektywów oraz dodatków.