Awangardowe technologie w grach

Obecnie gry komputerowe stosują sporo innowacyjnych technologii, o jakich kilka lat temu nawet nie śniło się graczom. Zaowocowało to powstaniem wielu nowoczesnych kontrolerów do gier, niektóre z nich były nawet zaimplementowane w urządzeniach nowej generacji. Wyraźnym przykładem rozwoju tych urządzeń jest zastosowanie akcelerometru, który jest obecy w wielu telefonach komórkowych, a także w standardowych kontrolerach już w PlayStation 3. Akcelerometr jest urządzeniem, określającym położenie kontrolera w przestrzeni trójwymiarowej. Dodanie tego urządzenia do kontrolerów pozwoliło urozmaicić gry w element zręcznościowy.

komputer

Autor: Sergey Galyonkin
Źródło: http://www.flickr.com

Rozwój

Dużym krokiem naprzód w ulepszaniu kontrolerów była technologia PlayStation Move, dzięki której użytkownik za pomocą kamery i odpowiedniego sterownika mógł wejść w rolę uczestnika gry i bezpośrednio sterować jego ruchami. Producent wprowadził na rynek specjalne uchwyty na tego typu kontrolery, umożliwiające przekształcenie dwóch takich urządzeń w kierownicę samochodu czy broń maszynową. Następnym krokiem w ewolucji gier było zastosowanie przez producenta konsoli Xbox One najnowszej wersji technologii kinect Ta technologia łączy działanie kamery z mikrofonem i pozwala na sterowanie urządzeniem z użyciem nieskomplikowanych gestów i odpowiednich słów. Aktualnie producenci gier pracują nad zaadaptowaniem wszystkich wymienionych rozwiązań w swoich produktach. Niektóre gry już częściowo wykorzystują nowe możliwości kontroli postaci.
gra komputerowa

Autor: Cauthon
Źródło: http://www.flickr.com

Gry przyszłości

Eksperci prognozują, że gry nadchodzącej generacji będą wykorzystywały więcej zmysłów niż obecnie, ponadto będą kreowały bardziej realistyczną rzeczywistość.

Podobał Ci się nasz tekst? Zatem gorąco zapraszamy (https://www.gohero.pl/pl/n/GoProsfera-91-DJI-Osmo-Action-gdzie-kupic/96) do następnych naszych newsów, które będą o bliskiej dziedzinie.

Obraz widoczny dla gracza będzie uzależniony od ruchów głowy, poza bodźcami wzrokowymi i słuchowymi będzie można rejestrować bodźce zapachowe czy fizyczne. Aktualnie powstają przyrządy eksperymentalne, które już teraz pozwalają odczuwać niektóre z tych doznań, całkiem więc prawdopodobne, że zostaną one zaadaptowane przez twórców gier. Przyszłość jest obiecująca, jednak już teraz powstają gry umożliwiające zaawansowaną kontrolę nad postacią, jedną z nich jest Wiedźmin 3 Dziki Gon, w którym gracz będzie mógł dawać postaci krótkie komendy głosowe i rzucać zaklęcia z użyciem określonych gestów.