Czapeczki dla najmłodszych

Po przyjściu na świat maluszek posiada nie całkiem sprawny system termoregulacji, dlatego też przez główkę trwoni dużo ciepła. Ażeby ustrzec malucha przed wyziębieniem, powinno się ją dobrze ochraniać, najlepiej dobraną czapką.

Czapka dla noworodka powinna być cienka i lekka, uszyta z bawełny, która przepuszcza powietrze. Czapeczka winna dobrze przystawać do główki, ale nie może być nazbyt ciasna, żeby nie cisnęła głowy dziecka i nie zostawiała na jego skórze bolesnych nagniotków. Może być wykończona ściągaczem, ale powinien on być subtelny. Fason czapeczki nie ma większego wpływu, lecz trzeba dbać o to, ażeby zasłaniała czoło i uszy. Czapeczka może być wiązana pod szyją na troczki, choć nie jest to nieodzowne.
Czapki dla chłopców, kapelusiki, czy chusteczki są przydatne, a wręcz nieodzowne w gorące dni, przy pełnym słońcu, w szczególności w godzinach, kiedy słońce jest najwyżej, ma wtenczas za obowiązek zabezpieczać główkę dziecka przed przegrzaniem.
Czapka dla noworodka

Autor: Shermond Schoberg
Źródło: http://www.flickr.com
W trakcie werandowania, lub hulajnoga wyczynowa do 600 zł na spacerze dzidziuś powinno mieć okrytą główkę. Im chłodniej, tym czapka powinna być cieplejsza i szczelniej otaczać uszy. W ciepłe jesienne i wiosenne dni dzidziusiowi i mniejszemu dziecku nakładamy czapkę z bawełny, starsze niemowlę może mieć natomiast kapelusik, chusteczkę. W zimne dni niezbędna jest czapka – czapki dla chłopców.

Najprawidłowiej taka, która przylega do główki, jednak jej nie uciska, posiada dodatkowe osłonki na uszy i jest możliwość ją zamocować pod brodą pociechy w ten sposób, ażeby nie zleciała. Najbardziej przydatne się zarówno czapki pilotki, jak i typowe, z polaru, bądź grubo plecionej bawełny.