Jak spędzać czas z niemowlakiem, o jakich kwestiach należy pamiętać? Jakie są najlepsze zabawki dla naszej pociechy?

Jak bawić się z niemowlęciem? Należy wypróbować kilka z ciekawych propozycji. To ciekawe idee na zabawy, które dla dziecka bez wątpienia zostaną szansą do rozwijania i doskonalenia swoich innowacyjnych zdolności.

czytanie i zabawa z dzieckiem

Autor: Tzuhsun Hsu
Źródło: http://www.flickr.com
Rodzicom z kolei pomogą mieć radość i dumę z przyjemnego spędzania czasu z dzieckiem, bo przecież jasnym jest, że aktywność jest istotna przez całe życie, a dla naszej pociechy wręcz konieczna. Aktywność i wspólna zabawa to też najbardziej interesujące szanse na wspólne poznanie i pielęgnowanie bliskości.

zabawki niemowlaka

Autor: Raoul Snyman
Źródło: http://www.flickr.com

Noworodki i niemowlęta do trzeciego miesiąca ogromną większość swojego czasu spędzają na spaniu i jedzeniu, jednak już koło drugiego miesiąca mają miejsce trochę dłuższe pory czuwania. Maluszek już otwiera oczy i całkiem świadomie obserwuje rzeczywistość. zauważa coraz wyraźniej, coraz intensywniej może usłyszeć dźwięki. Dalej jest bardzo wrażliwe na rozmaite, nagłe bodźce, takie jak ostre światło, nagły ruch, za głośny dźwięk . Stąd więc każda forma rozrywki musi być spokojna, wyciszona i delikatna. Ich misją jest bezstresowe i spokojne wprowadzanie maluszka w otaczający świat. Pamiętajmy, że świat ten jest dla dziecka całkowicie obcy. Dziecko nie ma wspomnień, doświadczeń, wszystko jest dla niego odkrywcze, stąd więc nowe rzeczy mogą bardzo przerażać.

Najistotniejsze to przygotować się właściwie do zabawy. W tym celu, połóż kocyk na łóżku i zostaw tam swoje dziecko. jeżeli w pokoju jest ciepło, możesz je nawet rozebrać do pieluszki. Ogrzej dłonie i wetrzyj w nie trochę oliwki. Delikatnymi ruchami masujdziecku konkretne części ciała, rozpoczynając od ramion, przez klatkę piersiową i brzuszek, po nogi i stopy. W następnym kroku przekręć je na brzuch i wymasuj plecy. Masaż (masażysta kraków) nie może być za długi, żeby maluszek nie zmarzł. Dobrze mieć pod ręką drugi kocyk albo flanelową pieluszkę, żeby przykryć dziecko, jakby zrobiło mu się chłodno.

Nic tak nie działa jak zabawki dla niemowląt (zobacz przykłady: popularne zabawki dla niemowląt). Jednakże każda z tych zabawek musi być ekstremalnie bezpieczna, a do tego przyjemna w dotyku (przeczytaj więcej). Najlepiej nadają się zabawki o ciepłych i wesołych barwach, jak również o mocnych kontrastach. Pozytywki i grzechotki powinny wydawać naturalne i spokojne dźwięki. Najdogodniejsze zabawki to te z materiałów naturalnych, z drewna, z tkanin bawełnianych, jak również zabawki organiczne.