Zabawki, które stają się przyczynkiem do poznawania praw rządzących życiem dorosłych

Prawie każdy, jako mały chłopiec przeszedł etap, gdy koniecznie chciał być królem, a rycerze zajmowali najlepsze stanowiska na półce z zabawkami. U jednych ten okres trwał bardzo krótko i prędko przechodził w zainteresowanie żołnierzykami lub samochodzikami, u innych trend utrzymywał się dość długo, przechodząc przez kolejne stadia zainteresowania, takie jak książeczki, figurki z plastiku, klocki lego castle lub inne klocki o tematyce rycerskiej, na filmach historycznych czasami skończywszy.

To jedna z typowych zabaw maluchów, bardzo istotna z punktu widzenia psychologii dziecięcego rozwoju. Nic tak nie nauczy szlachetności postępowania i konieczności bycia dzielnym rycerzem, który obroni słabszych własną piersią, jak właśnie owe zabawy rycerskie. Maluch uczy się podczas zabawy sztuki walki o własne dobra, poznaje zasady kształtujące zdrową rywalizację pomiędzy dwoma rycerzami elektronika (dodaj serwis do stron zaufanych) grupami przeciwników.

lego

Autor: Gianni Bassini
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli przy tym w domu jest więcej dzieci w podobnym wieku, to sezon walk rycerskich należy uznać za rozpoczęty. Należy pozwolić na inscenizowanie walk, naturalnie pod kontrolą i w rozsądnych granicach, gdyż przy nich chłopcy uczą się bronić siebie i innych przed agresorem, poznają wartość odwagi, ale także uczą radzić sobie z przegraną w walce. Te potyczki są też doskonałą okazją do przekazania dzieciom fragmentów historii oraz pokazania, kiedy walka jest koniecznością i co robić, żeby wygrać te walki nie łamiąc jednak najważniejszych zasad moralnych, identycznych od stuleci.

Jeżeli więc dziecko nagle z wiernego oglądacza Muminków przeistoczy się w niestrudzonego króla Artura, nie trzeba od razu wpadać w panikę, lecz w miarę możliwości zapewnić mu materiały do zabaw o tej tematyce i przy tej okazji opowiadać mu o historii, zasadach i honorze. Najlepszym pomysłem są klocki Lego castle przewodach zobacz (sprawdź to) seria rycerska klocków Cobi, ponieważ poza zgłębianiem stosownego tematu, w czasie łączenia odpowiednich elementów razem maluch doskonali swoje manualne umiejętności i precyzję ruchów. Te doświadczenia z najmłodszych lat na pewno będą procentować w przyszłości, bowiem w życiu często pojawiają się momenty, kiedy należy podjąć walkę.