Każde z dzieci uwielbia rozrywkę, a my jako osoby dorosłe powinniśmy troszkę wspomóc w tym, by zabawa była ciekawa i bezpieczna

Jak to zrobić, co zaproponować dziecku, żeby było szczęśliwe, a jednocześnie – co bardzo ważne – bezpieczne? Najlepsze są do tego przeznaczone place zabaw, lecz jak je urządzić, aby było jak najbardziej odpowiednio, dla dzieci, jak i dla rodziców?

Plac zabaw dla dzieci

Autor: jason wilson
Źródło: http://www.flickr.com
W rzeczywistości podział na grupy wiekowe, jaki może ułatwić urządzenie placu zabaw, jest właściwie umowne. Zawsze trzeba odnosić się do konkretnych osobowości małych użytkowników, gdyż są tak naprawdę dzieci bardziej i mniej aktywne, bardziej sprawne fizycznie niż rówieśnicy, bardziej zainteresowane zabawami kreatywnymi niż sportem i tak dalej. Dzieci najmłodsze, czyli jedno-, dwu- i trzylatki bardzo chętnie bawią się w piaskownicy. W upalne dni będzie przydatny również niewielki nadmuchiwany basen ogrodowy. Dodatkowo plastikowe wiaderka oraz łopatki i inne niezbędne przedmioty do piaskownicy, jak grabki, foremki i taczki. Przyda się również mała plastikowa zjeżdżalnia – wejdź na stronę.

Dzieciakom trzy-pięcioletnim potrzeba większa ilość ruchu, warto więc dodać huśtawkę. Przydatny będzie również domek albo wigwam (płócienny może być też z tworzywa sztucznego), w którym dzieci będą mogły się schronić. Takie wyposażenie powinno wystarczyć też 6 i 7-latkom, 8 i 10-latki wymagają większych wyzwań, gdyż uwielbiają się wspinać, biegać, pokonywać trudności. Marzą przykładowo o trampolinie, drewnianym domku na drzewie lub na palach. Jeśli miejsca w ogrodzie jest dość dużo, powinniśmy kupić drewniany fort z pomostem, gdzie jest również domek, są schodki, ale również zjeżdżalnia oraz liny do wspinania się. Ta budowla będzie również atrakcyjna dla starszych dzieciaków, choć w miarę dorastania coraz mniej czasu będą one spędzać w przydomowym ogrodzie, a więcej z rówieśnikami – przeczytaj więcej na stronie www.

Bawiące się dziecko

Autor: Thi-Thanh-Tâm Nguyen
Źródło: http://www.flickr.com

W jakiego typu wyposażenie placu zabaw zainwestować? Na pewno dobre są zabawki plastikowe. Są lekkie, kolorowe, stworzone specjalnie dla maluchów. Te zrobione z tworzywa lepszej jakości nie stracą swych zalet przez kilka sezonów, lecz są droższe. Korzystnie także zainwestować w urządzenia z drewna.

Chcesz pogłębić swoją wiedzę z tego tematu? Chcemy pomóc. Trzeba wejść na nową witrynę i tam dowiedz się więcej informacji.

Są bardzo przyjazne, bo wykonane z materiału naturalnego, pięknie wpisującego się w otoczenie którym jest ogród. Z takich elementów wykonuje się piaskownice, huśtawki, ale także konstrukcje zwane popularnie fortami. Przed kupnem powinniśmy sprawdzić jakość wykonania, czyli wszystkie powierzchnie muszą być bardzo starannie wygładzone i zaimpregnowane, nie mogą posiadać spękań ani zadziorów.