Wybieranie studiów to powinna być bardzo pewna decyzja. Wpływa ona więc na nasze przyszłe losy zawodowe

Trudno w aktualnych czasach wskazać osobę, która nie studiuje. Oferta edukacji w przeciągu dwudziestu latach stała się tak bardzo bogata, że studentem może zostać niemal każdy. Z pojedynczej strony to wspaniałe, że jesteśmy tak nastawieni do nauki i że inwestujemy we własny rozwój.

Uczelnia

Autor: The LEAF Project
Źródło: http://www.flickr.com
Z kolejnej jednak perspektywy mamy szansę też na to popatrzeć bardziej negatywnie. Otóż, tak wiele osób skończyło uczelnie wyższe, że obecnie brakuje pracy. Problem ten tak naprawdę może wystąpić na kilku płaszczyznach, a zaczyna się już od propozycji wybranych studiów.

Po prostu za dużo ludzi studiuje kierunki humanistyczne. Prawdopodobnie teraz ten odsetek zmniejszył się, ale jeżeli przeanalizujemy studentów właśnie tego rodzaju kierunków, to będziemy mogli stwierdzić, że liczba jest po prostu pokaźna. To naturalnie nie kierunki studiów są odpowiedzialne za całe zło, ale nasze preferencje. Bo nie ma nic zdrożnego w studiach humanistycznych typu politologia czy socjologia, jednak zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy, co kieruje nami, żeby teraz to wybrać – www.

Powodów mamy mnóstwo. Że łatwiej się dostać, bo przyjmują mnóstwo osób, że nie ma przedmiotów ścisłych i jest bez wątpienia interesujący. Takich przykładów w sumie możemy mnożyć i każdy z nich jest całkiem logiczny. A problem polega na tym, że zdobywamy tego typu studia (studia dla nauczycieli) i nie mamy planów, co po ich ukończeniu robić. To jest najistotniejszy kłopot.

Myśli, zgodnie z krajową dewizą, jakoś to będzie i pewnie tracimy pięć lat życia. Stąd wniosek nasunie się dość prosty: studia na pewno, ale wybrane z głową, musimy zdawać sobie sprawę, po co, dlaczego, co te studia mi mogą dać, czy interesuje mnie dana tematyka – polecana szkoła.

Tylko w taki sposób nasze studiowanie będzie bardziej efektywne. Jest tak wiele wspaniałych ośrodków akademickich jak uczelnie Wrocław i bez wątpienia miło zaznaczyć ten czas mając doskonale płatną pracę, na pewno lepiej niż spędzając kolejny dzień w Urzędzie Pracy. Pamiętajmy więc, aby przed wyborem studiów przeanalizować tego typu kwestie, by za kilka lat niczego nie żałować.