Czy wszystkim znana jest historia kung fu? Czy taka sztuka walki jest ciągle używana?

Każda sztuka walki jest przydatna w życiu. Istnieje wiele korzyści, które wiążą się ze znajomością danej techniki. Nie trzeba nawet mówić, iż najbardziej znany plus to możliwość obronienia siebie. Za sprawą umiejętności wyprowadzania uderzeń oraz obrony przed napastnikiem, możliwe jest podjęcie walki w każdej, nawet najbardziej dramatycznej sytuacji. Istneija również oczywiście inne argumenty za.

kung fu

Autor: Michael Cannon
Źródło: http://www.flickr.com
Nie każdy o tym wie, a wielu zapomina, iż uczenie się konkretnej sztuki walki to korzyści dla całego organizmu i ducha. W trakcie nauki jakiejś sztuki walki otrzymujemy też pewną filozofię życia, a wpływa to na lepsze radzenie sobie w życiu. Taką sztuką walki, która daje skuteczną obronę, a do tego pewien sposób życia, jest kung-fu. () W języku chińskim oznacza to posiadanie wysokiego poziomu umiejętności w danej tematyce. Zbiorowym zaś określeniem wszelkich odmian chińskiej sztuki walki jest wushu.

Za pośrednictwem środków masowego przekazu doszło do określonego nieporozumienia, które przejawia się w nie używaniu oryginalnej nazwy i upowszechnieniu w świecie nazwy kung-fu dla określenia chińskich sztuk walki. Tak na prawdę nie jest całkowicie pewne, kto pierwszy zdefiniował chińskie sposoby walki, jako kung fu. To jednak określenie się przyjęło i obowiązuje w większości krajów, także i w naszym. W latach siedemdziesiątych XX wieku kung-fu stało się szalenie popularne za sprawą filmów. Szczególnie sławę zyskał Bruce Lee i produkcje, jak Droga Smoka czy Wejście Smoka – JAROSŁAW BUĆ.

po treningu

Autor: Michael Cannon
Źródło: http://www.flickr.com
Obok wielu filmów fabularnych stworzono także serial telewizyjny pod tytułem Kung-fu. Co interesujące w samych Chinach to pojecie również zaczęło mieć sporo nowych znaczeń. W późniejszym czasie trudno było już oddzielić sztuki walki od sportów walki. Dziś, choć to nazewnictwo nie jest całkowicie poprawne, używane jest normalnie. Po prostu tak się przyjęło, a nowe pojęcia wprowadzałyby jedynei niepotrzebny zamęt. Tym nazewnictwem posługują się też różne szkoły, również w Polsce jak szkoła kung fu Warszawa. Jednocześnie każdy profesjonalny nauczyciel (zobacz również studia dla nauczycieli) tej sztuki walki wie, jaka powinna być nazwa, zna historię samego nazewnictwa, więc podczas takiego treningu można dowiadywać się bardzo dużo interesujących rzeczy na temat tej dyscypliny. Pozwoli nam to lepiej pojąć, nie tyle same zasady, co filozofie będącą jej istotną częścią.