Kontrola serwerów – warto?

biurko

Autor: geishaboy500
Źródło: http://www.flickr.com

Na pewno każd, kto posiada przedsiębiorstwo zdaje sobie sprawę, czym jest audyt rachunkowy.

Mniej rozpowszechnionym typem kontroli są audyty IT.

Ciekawi Cię omawiany tekst? Jeżeli tak, to zachęcamy do kliknięcia tu. To ciekawe oryginalne www (https://www.kingspan.com/pl/pl-pl), które też z pewnością Cię zaabsorbuje.

W dzisiejszych czasach praktycznie każda firma ma sporą infrastrukturę informatyczną złożoną z stacji roboczych, serwerów i setek powiązań wewnętrznych. Opiekę nad tym całym systemem zazwyczaj przekazuje się w ręce specjalistów. Nadzorowanie infrastruktury informatycznej to ciężkie zadanie, dlatego trzeba od czasu do czasu wynająć fachowców niezależnych, którzy zbadają, czy system pracuje tak jak trzeba. Na tym właśnie się zasadzają audyty IT. Prowadzenie systematycznych i drobiazgowych audytów infrastruktury IT jest szczególne ważne w sytuacji, gdy przedsiębiorstwo zawiaduje cennymi danymi, które muszą za wszelką cenę pozostać bezpiecznie. Przykładem takiej firmy jest prywatna służba zdrowia. Audytorzy prowadzą audyt, sprawdzając, czy sprzęt informatyczny trzyma fundamentalne standardy, określane przez normy (np. COBIT).

Rozsądnym rozwiązaniem, które uczyni, że system komputerowy przedsiębiorstwa będzie efektywny i szczelny, jest postawienie na outsourcing IT. Jest to oddanie obsługi komputerów w ręce ludzi z niezależnej firmy, która realizuje usługi dla biznesu. Opłacenie zespołu z zewnątrz to oszczędność czasu – nie trzeba trwonić godzin na rekrutacji kandydatów z anonsów. No i oczywiście masz gwarancję, że nad infrastrukturą piecze mają kompetentni ludzie.

Innym dobrym sposobem na podwyższenie sprawności firmowych sieci jest konsulting IT, opierający się na opłaceniu zespołu doradców, którzy powiedzą, jakie zmiany można przeprowadzić, by ulepszyć infrastrukturę IT. Innowacją, która jest zazwyczaj proponowana przedsiębiorstwom, jest tzw. wirtualizacja serwerów, czyli uruchomienie na jednym komputerze paru indywidualnych serwerów. Tak da się zrewidować budżet przedsiębiorstwa, nie stawiając innych, nietanich w użyciu maszyn.