Dlaczego warto reperować zniszczony albo zepsuty sprzęt, w tym również ten elektryczny

Żyjemy w epoce, kiedy mnóstwo przedmiotów jest, by tak powiedzieć, jednorazowych. Jeżeli zepsuje się pięcioletnia zamrażarka, to nieczęsto zastanawiamy się nad sensownością jej naprawy. Wszystko dlatego, że części zamienne są dość drogie, a w sklepach aż roi się od nowoczesnych oraz energooszczędnych maszyn. Nie trzeba również martwić się o transport kupionego towaru, ponieważ w odległości czterdziestu kilometrów bywa on zazwyczaj bezpłatny, a nawet niekiedy z nieodpłatną usługą wniesienia do domu.

tablet firmy Acer

Autor: Maurizio Pesce
Źródło: http://www.flickr.com
Zdarzają się jednak i takie sytuacje, kiedy wcale nie myślimy o zakupach – scharakteryzujmy więc parę takich przykładów. Rynek części zamiennych do samochodów lub maszyn rolniczych szybko się rozwija. Kupno nowego seata czy kombajnu raczej jest bezsensowne – w tym przypadku za remontem przemawia oszczędność. Na nowe dwuślady bądź glebogryzarki stać tylko nielicznych. Pozostali obywatele są zmuszeni szukać części zamiennych w sklepach, na często odwiedzanych serwisach ogłoszeniowych, a nawet na złomowiskach.

Z kolei trochę inaczej omawiana kwestia ma w przypadku urządzeń elektronicznych. Już na wstępie należałoby zauważyć, że tutaj ponowne wykorzystywanie elementów nie w każdym przypadku wchodzi w rachubę. To one zazwyczaj psują się, a i użytkownik wolałby, żeby w jego trzyletnim laptopie znalazły się nowiuteńkie elementy. Zresztą w naszych domach mamy tak dużo maszyn, że ich wymiana może się odbywać sukcesywnie, czyli tylko raz na pewien czas i to jeżeli będą na to pieniądze w rodzinnym budżecie. Stąd nastolatkowie muszą zamawiać części do tabletów, a nie nowe urządzenia.

Xperia Tablet S w kuchni

Autor: Sony
Źródło: Sony

I tak powtórnie względy ekonomiczne przeważają. Warto wspomnieć, że urządzenia elektroniczne, czyli np. smartfony albo tablety, bardzo szybko tracą na wartości, ponieważ co rusz na rynku pojawiają się nowsze modele, więc nie ma jakiegokolwiek sensu wymieniać od razu tych kilkuletnich na te fabrycznie nowe. A często przedmioty mają także wartość sentymentalną i w takim przypadku lepiej zakupić nową dolną obudowę, jeśli uległa ona zniszczeniu.

Na brak części do tabletów bądź innych urządzeń elektronicznych narzekać nie musimy – producenci i sprzedawcy zadbali o to, żeby wybór był imponujący, a i oferta handlowa cały czas bywa uzupełniana.

Hej, sprawdź to, jeśli dotąd nie wiesz o tej atrakcyjnej stronie a zobaczysz, że okaże się ona dla Ciebie bardzo użyteczna.

I obecnie, kiedy musimy nabyć nową baterię, to rad odnośnie najnowocześniejszego modelu poszukujemy np. na forach internetowych, bo niełatwo tę decyzję podjąć samodzielnie.