Zabawy młodszych budowniczych

We współczesnym świecie dużym rangą cieszy się profesja technika. Nie zdumiewa w związku z tym fakt, że znajduje to odzwierciedlenie w rozrywkach naszych latorośli. Z uciechą więc wchodzą w funkcje architektów miasteczek czy zwyczajnie w fach strażaka. Aby gra była dobra, trzeba przykładowo zbudować kompletne miasteczko.

w mieście Lego

Autor: Random Retail
Źródło: http://www.flickr.com
Formuła na to jest dosyć banalny, wystarczy krzynka inwencji, kartony i już makieta sporządzona. Bez cienia wątpliwości na podwórzu wszystko może stać miasteczkiem. Co jednak uczynić, jeśli mali budowlańcy nie mogą bawić się w ogrodzie, bo pogoda nie dopisze. Wówczas z sukursem nadchodzą klocki. I raz jeszcze tak jak na podwórzu można skonstruować Kalisz. Dziadkowie współczesnych dzieci posiadali tylko swoją wyobraźnię oraz drewniane bryły z których konstruowali miasta.

miasteczko z klocków Lego

Autor: Random Retail
Źródło: http://www.flickr.com

Na początku XXI w., dzieci mają z pewnością prościej, starczy zestaw Lego City, i sprawa jest załatwiona. W niecałą godzinkę powstają ambulanse, samochody strażackie, lotniska albo komendy policji, razem z więzieniami. Nie wybuchają wtedy sprzeczki o to, czym ta czy tamta budowla jest. Zestaw Lego City zaprojektowany jest dla dzieciaków wieku od pięciu lat, które potrafią już myśleć abstrakcyjnie, bez trudu z zadanych podobnych do siebie detali układają nowe budowle. Klocki te z powodzeniem możemy przyporządkować do grupy zabawek pouczających, bowiem uczą latorośle likwidowania problemów, nauczają że z takich elementów przy odrobinie pomysłowości da się zbudować całkiem oryginalne obiekty. Zestaw Lego City zawiera w sobie przynajmniej dwie możliwości, przykładowo z tych samych detali możemy zbudować wóz policyjny i samochód wyścigowy. Wybór możliwości zależy jedynie od użytkownika.

Opiekun dziecka w toku zabaw ma sposobność pobudzać ręczne zdolności malucha, co na pewno zaowocuje w życiu szkolnym czy też dorosłym. Rzecz jasna jest to również sposób na budowanie więzi dzieci z rodzicielami. W trakcie takich zabaw, mamy szansę poprzez zabawę nauczyć potomka, że do zaplanowanego efektu dochodzi się stopniowo, poprzez sukcesywne przeprowadzanie wcześniej ułożonego projektu.

U starszych dzieciaków może być klocki Lego seria City powodem do wyjaśnienia wybranych nieskomplikowanych procesów matematycznych. Przykładowo działania bloczka. Wbrew pozorom jest to frajda miła nie tylko dla dzieciaczków ale również ich opiekunów. Odpowiednio pokierowana może stać się świetną rozrywką a za jednym zamachem nauką oraz metodą na szary, zimowy wieczór.