Jak wspomagać rozwój dziecka

Każdemu rodzicowi zależy na tym, aby dziecko czyniło postępy w rozwoju jak najlepiej. Uczymy dzieci pisania, czytania, liczb, orientowania się w świecie.

Robimy to na wiele sposobów. Jednym z bardziej znanych jest rozwijanie wyobraźni malucha edukacyjnymi zabawkami. Jakiego rodzaju zabawki edukacyjne są teraz chętnie kupowane? Tak naprawdę parę, część z nich na pewno pamiętamy z własnego dzieciństwa.

zabawki edukacyjne dla dzieci

Autor: Sakena
Źródło: http://www.flickr.com

Na początek lalki szmaciane. Większość z nas je miało. Takie lalki są zdecydowanie lepsze niż te wytwarzane z plastiku czy podobnych tworzyw przede wszystkim z tego powodu, że nie są twarde i nawet małe dziecko nie zrobi sobie nimi krzywdy. Drugi plus – można wykorzystywać je do rozwijania wyobraźni. Zaproponujmy dziecku żeby przedstawiło historię tej postaci. Lalka może być dowolną postacią – królewną, nauczycielką, mamą. Jeżeli mamy zdolności manualne możemy uszyć jej ubranka według tego co o postaci opowie nam maluch.

Spodobał Ci się taki artykuł? Jeśli tak, to zanim wyłączysz komputer, kliknij wcześniej tu – ta witryna (http://www.drumsetpro.pl/chorzow-kontakt/) też z pewnością wpadnie Ci w oko!

Kolejna niezwykle popularna zabawka to różnego typuu gry memory, czyli gry pamięciowe. Zwykle to zestaw kartoników z różnymi wizerunkami. Każdy obrazek narysowany jest dwa razy a zadanie polega na zebraniu par. Gra wymaga zapamiętywania gdzie położony jest kartonik z którym obrazkiem i bardzo wspomaga rozwój. To też wspaniały pomysł na wspólne spędzenie kilku godzin, choćby wtedy kiedy leje deszcz (zobacz gry logiczne dla dzieci).

Furorę od pewnego czasu robią klocki magnetyczne. Budowle z nich zbudowane trudniej zburzyć, niż te ze zwykłych klocków, właśnie przez to, że mają wbudowane magnesy. Można ustawiać z nich wielopoziomowe konstrukcje. Najczęściej do kompletu klocków dodany jest obrazek prezentujący to, co można z nich zbudować. Klocków jest mnóstwo rodzajów. Od dużych dla małych dzieci, po mniejsze dla starszych – sześcio-, siedmioletnich.

Również dla większych dzieciaków przeznaczone są zabawki edukacyjne. Pomagają w rozwoju widzenia przestrzennego, oraz wykształcają takie umiejętności jak ocena odległości, prędkości itp. Wymagają także pewnego rodzaju zdolności manualnych, aby obsłużyć pilota (dodatkowe info).

Jeżeli odpowiednio zachęcimy malucha i będziemy przeznaczać czas na zabawę z nim, tak właściwie każda zabawka może być edukacyjna. Nawet zwykły kijek może się sprawdzić w tej roli. Wszystko zależy tylko od naszej inwencji.